Michal Uhl: Za tendr na vytápění obecních domů bez soutěže má zaplatit celá tehdejší rada ODS

Michal UhlLidovky.cz, 11. srpna 2015, autorka: Šárka Kabátová

Bývalý starosta Prahy 2 Jiří Paluska má do městské kasy zaplatit 300 tisíc korun za tendr bez veřejné soutěže na dodávku tepla do bytů. Pokutu v takové výši radnici druhé městské části totiž udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zadání zakázky na vytápění obecních domů bez veřejné soutěže.

Ač byl Michal Uhl (nezávislý za SZ) tím, kdo inicioval vymáhání škody, a zatímnepravomocné rozhodnutí soudu hodnotí jako přelomové, upozorňuje, že bývalý šéf radnice Paluska nebyl jediným „škůdcem“ a sehrál tak roli obětního beránka.

„Před rokem a půl jsem inicioval vymáhání škody za chybné politické rozhodnutí rady Městské části Praha 2, kterou tehdy vedla Jana Černochová (ODS). Prvoinstanční rozhodnutí soudu mi dalo v dané věci za pravdu. Jedná se o­ zásadní zlom a precedent, který bude kultivovat politické prostředí,“ zhodnotil nepravomocné rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2 zastupitel Uhl ve svém prohlášení na sociální síti.

Politikova odpovědnost?

Vymáhání škody po lidech za ni odpovědných přišlo zastupiteli jako logický krok. Zároveň se tím chtěl ale chránit před případnou sekundární odpovědností. Kdyby se totiž nové vedení nerozhodlo škodu vymáhat, vina by padla i­ na něj. „Nechtěl jsem, aby taková věc ležela na mých bedrech,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Se svým přístupem však narazil na odpor. „Kolegové z ODS mi říkali, že otevíráme Pandořinu skříňku a že se může jednat o precedent. Že takové konání je politickérozhodování a za ně nelze nést finanční odpovědnost. Odpovídal jsem jim, že právě o precedenční rozhodnutí stojím, že blahosklonné rozhodování nad cizím majetkem bez odpovědnosti musí skončit,“ vysvětlil Uhl, proč trval na svém.

„Vy a opozice jste iniciovali potrestání celé rady a soud dal za pravdu nám, kteří jsme tvrdili, že odpovědnost je na tom, kdo to předkládá radě,“ reagoval přes Facebook naUhlova slova zastupitel Radim Perlín (ODS).

Uhl však namítá: „Lidé se často vymlouvají na politickou odpovědnost a za své kroky, které mají důsledky třeba i na veřejný rozpočet, nenesou žádnou další.“ Podle něj se bývalý starosta druhé městské části na vzniklé škodě podílí ještě s dalšími osmi radními.

O jaká jména jde? „Hlavní debata byla, zda odpovědnost padá na členy, kteří se účastnili zasedání rady z 17. března 2009 ve složení Jana Babická, Jana Černochová, Ing. Chramosil, Jiří Paluska, Alexandra Udženija, Jan Vaněk, Václav Vondrášek, nebo na členy,kteří se účastnili zasedání rady 9.­června 2009 ve složení Jana Babická, Jiří Paluska, Alexandra Udženija, Jan Vaněk, Václav Vondrášek,“ popsal Uhl s tím, že první rada dala výpověď stávajícímu dodavateli, druhá rada vybrala dodavatele na „dočasnou“ dobu.

„Obětního beránka sehrál znovu Jiří Paluska, který byl po ruce, jednak proto, že byl předkladatelem, a jednak proto, že měl právě spory s ODS, která ho vyštvávala ze svých řad. Tedy soud byl nakonec Městská část Praha 2 versus Jiří Paluska,“ říká.

Peníze přišly jen od­ Palusky

Bývalý starosta může žádat peníze od svých spoluviníků až v dalším občanskoprávním sporu. Sázet na jejich ochotu zaplatit škodu dobrovolně totiž nemůže, jak už se jednou přesvědčil. Protože nikdo jiný na výzvu k zaplacení svého podílu nereagoval, rozhodla sePraha 2 přistoupit k soudní při. Paluska jako jediný poslal na účet městské části 33 333 korun.

Současné vedení městské části se nechce k věci – s ohledem na to, že nejde opravomocné rozhodnutí a Paluska se proti verdiktu odvolal – vyjadřovat. „K dlouhé historii celé kauzy ale dodáváme, že nárok na vymáhání škody musel být podán pod tlakem opozičních zastupitelů a organizace Oživení. S napětím očekáváme, jak bude znít konečný, pravomocný rozsudek,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Prahy 2 Kateřina Veselá.

„Ten mladý komunista (Uhl) to vše inicioval, tak jestli považuje teď pana Palusku za obětního beránka, tak ať to za něho zaplatí. Jakoukoli kritiku od lidí, jako je on, považuji za kompliment,“ vzkázala serveru Lidovky.cz radní Alexandra Udženija.

„Plně respektuji rozhodnutí soudu. Rád bych peníze vymáhal od dalších lidí, protože jsem o tom nerozhodoval jen já, ale upřímně řečeno, nevím, kdo všechno je za to odpovědný,“ řekl exstarosta Paluska. Tvrdí, že určit další viníky za špatný tendr není tak jednoduché. „Nevím, proč bych to měl odskákat jen já, když o tom rozhodovali i další, ale co se dá dělat, takový je život,“ dodal smířlivě.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/paluska-sehral-roli-obetniho-beranka-zlobi-se-iniciator-vymahani-skod-po-politicich-gm2-/zpravy-domov.aspx?c=A150807_113440_ln_domov_sk

Napsat komentář