ODS, TOP09 a OSB nedemokraticky odřezávají opozici v Praze 2 od informací

Tisková zpráva Strany zelených v Praze 2

PojdmeToZmenit Rada Městské části Praha 2, pod vedením starostky Jany Černochové (ODS), dne 29. 9. 2015 jednomyslně rozhodla zakázat účast opozičních zastupitelů a zastupitelek na svých zasedáních. V Praze 2 byla přitom účast opozice tradiční záležitostí – byla zavedena již v prvním demokraticky zvoleném zastupitelstvu po Listopadu 1989. Přístup opozice na zasedání Rady MČ byl vyjádřením respektu k demokratické kontrole.

“Změna jednacího řádu zapadá do přístupu současné koalice ve složení ODS-TOP09-OSB, která neváhá ani cenzurovat kritické opoziční články v Novinách Prahy 2, jako se to stalo minulý týden. Je problém získat také zvukový záznam ze zastupitelstva. Ani po 14 dnech od jednání jsme záznam přes opakované žádosti nedostali. Někteří opoziční zastupitelé byli také odvoláni z výborů bez udání důvodu,” uvedla zelená opoziční zastupitelka Monika Horáková.

“Změna jednacího řádu rady, který přístup zastupitelů upravuje, je políčkem tradičnímu demokratickému přístupu, který si druhý obvod Prahy dlouhodobě udržoval. Současnou změnu považujeme za skandální. Můžeme se jen domnívat,  jaké má vládnoucí koalice motivace k tak netransparentnímu kroku,” dodal zastupitel zvolený za zelené Michal Uhl.

Předseda klubu zastupitelů Strany zelených Jan Hruška upozorňuje: “Praha 2 se pod současným vedením uzavírá a otáčí se k tradičním demokratickým zásadám zády. Nechuť obhajovat svá rozhodnutí nepatří do demokracie. Jsem-li ve veřejné funkci a rozhoduji jako zastupitel za jiné, musí být zcela zřejmé jak rozhoduji a proč. O to víc to platí v současné době po podivně nastavených a schválených pravidlech prodeje obecního majetku.”

“K netransparentnosti se ještě přidává to, že rada odmítá poskytovat opozici podkladové materiály v souhrnném, a tedy přehledném formátu (jeden soubor PDF, kterým úřad fyzicky disponuje). Jsme nuceni si skládat podkladové materiály často i z více než dvou set malých souborů; tato skutečnost se zdá být nevýznamná, ale je zbytečnou obstrukcí, která ve svém důsledku ztěžuje kontrolní funkci opozice.” řekla zastupitelka Kateřina Jechová.

Kontakt:

Jan Hruška, předseda zastupitelského klubu: 602 253 702
Kateřina Jechová: 603 306 463
Michal Uhl: 724 027 550
Monika Horáková: 737 810 593

Napsat komentář