Kateřina Jechová: Zrození a zánik komunitní zahrady Smetanka

20.3.2018 | EKOLIST.cz | Komunitní zahrada Smetanka fungovala na pražských Vinohradech 3 sezóny. S přáteli ze sousedství jsme chtěli najít místo pro setkávání lidí mimo kavárny a hospody. Takové, aby se v něm potkali lidi nejen z jednoho domu, ale i ze širšího okolí, a měli společnou aktivitu. Chodili jsme dlouho kolem budoucí Smetanky a pořádně neviděli, co tu je.


Pozemek vedle základní školy byl několik let opuštěný. Původně tady stála škola, která byla za 2. světové války vybombardovaná, pak tu byl volejbalový klub, který z neznámého důvodu zanikl, a od té doby, cca 5 let, byl pozemek prázdný.

Požádali jsme si tedy na městské části o pronájem a měli připravenou studii o využití prostoru. Zkusili to s námi nejprve na rok, pak, protože se projekt osvědčil, nám smlouvu o další dva prodloužili a poté, přestože zahrada byla velmi oblíbená mezi místními obyvateli a přestože se zde utvořila skvělá komunita lidí napříč věkovými kategoriemi od malých dětí po seniory, nám již radnice smlouvu prodloužit nechtěla.

Důvodem byla žádost školy o využití pozemku pro sportovní účely a stavbu multifunkční nafukovací haly. Proč zde škola nesportovala v minulosti, kdy areál chátral a na antukových kurtech mohly v klidu rašit břízy a další náletové dřeviny, to nám nikdo nedokázal zodpovědět.

Jiný pozemek radnice nenabídla, zahrada se musela vystěhovat do konce dubna 2017 s tím, že se zde ihned budou provádět přípravné práce pro stavbu haly.

Jednání jsme tedy vedli se soukromými vlastníky pozemků na Vinohradech. Zprvu vypadala nadějně parcela na terase nad Hlavním nádražím. Tedy pozemek, který je v podstatě jinak nevyužitelný. Už bylo před podpisem smlouvy, na projekt jsme získali i grantovou podporu, udělali jsme brigádu a pozemek vyčistili od cca 15-20 letých náletů, spousty odpadků, desítek kradených tašek, peněženek. Použité injekční stříkačky pomáhala sbírat i Městská policie. Jenže…jenže se prý změnila vlastnická struktura majitele a Penta s pronájmem nesouhlasila.

Dalším pokusem byl pronájem asfaltové plochy vedle Vinohradské Sokolovny. I zde vypadala situace nadějně. Se souhlasem ředitele Sokola jsme sem převezli cca 70 kubíků zeminy, zajistili geometrické zaměření a na poslední chvíli jsme se dozvěděli, že z dohody sejde. Radnice totiž vzkázala, že buď bude (na pozemku Sokola!) komunitní zahrada a nebo dotace pro Sokol, který je na financích z Městské části existenčně závislý. Takže jsme zeminu zase odvezli, vrátili granty a vzpomínali na doby, kdy byli Sokolové statečnější.

O pracích na komunitní zahradě si můžeme nechat už jen zdát

Na druhém břehu Botiče, tedy na Praze 4, radnice dotacemi vznik a provoz komunitních zahrad podporuje. Stejně jako MŽP. Uvědomují si totiž jejich význam pro ekologickou výchovu dětí, pro vznik aktivních místních společenství i pro zkrášlení zanedbaných ploch uvnitř města.

Pozemek bývalé Smetanky ležel ladem celou zahradnickou sezónu, ale předpokládám, že si radnice zjara vyhrne rukávy a to krásné, moderní a hlavně drahé multifunkční hřiště do podzimních komunálních voleb otevře.

A městská část Praha 2 tak zůstává bez komunitní zahrady.

Zdroj: Článek vyšel na webu www.ekolist.cz

Foto: Kateřina Jechová, Zelení Praha 2

Napsat komentář