Praha 2 má sice rozklikávací rozpočet, ale málo podrobný

supermanTisková zpráva Strany zelených Praha 2, 14. dubna 2015

Zastupitelstvo Městské části Praha 2 na svém zasedání dne 16. března 2015 schválilo rozpočet pro rok 2015. Klub Strany Zelených rozpočet v předložené podobě podpořil. Rozpočet je měsíc po svém schválení přístupný také na webové stránce MČ Praha 2 v rozklikávací podobě.

„I přes některé výhrady jsme konstatovali, že základní parametry jsou nastaveny rozumně. Příjmy jsou plánovány konzervativně, náklady jsou na vyšší hladině a běžné i investiční výdaje obsahují rezervy,“ řekl Jan Hruška, předseda Zastupitelského klubu Strany zelených.

„Rozpočet je bohužel schodkový a zarovnává ho pouze zisk z prodeje domů. Výdaje na provoz radnice se zvyšují, zatímco investice do školství, sociálních programů a zeleně v ulicích stagnují. Nadproporční nárůst 40 miliónů Kč investic jde naopak do obecních domů a bytů. Proč nemohou mít ze 40 miliónů užitek všichni obyvatelé Prahy 2, ale pouze obecní nájemníci?“ doplnil Jan Hruška.

Novinkou v přípravě rozpočtu je forma jeho zveřejnění na webové stránce www.praha2.cz, pod záložkou Úřad a samospráva – Úřední deska – Rozklikávací rozpočet. Strana zelených oceňuje, že rozpočet bude veřejnosti nově přístupný v této uživatelsky přívětivé formě.

Již v minulém volebním období jsme téma zavedení rozklikávacího rozpočtu velmi silně prosazovali. V oblasti transparentnosti ho Strana zelených považuje za klíčový nástroj. Nyní se sklízí plody toho, co jsme před lety dali do pohybu. Rozklikávací rozpočet je velmi praktickým nástrojem, který rozpočet dělá přístupným veřejnosti. Překvapuje mě však nízká podrobnost rozpočtu. Dozvíme se například, že do mateřských školv Praze 2 jde v oblasti investic deset miliónů. O jaké školky a jaké investice se jedná, to už je veřejnosti utajeno. Věřím ale, že se jedná pouze o nedokonalost spojenou s nedávným spuštěním a že se podrobnějšího členění ještě dočkáme,” řekl Michal Uhl, předseda Kontrolního výboru a zastupitel za Stranu zelených.

Strana zelených je součástí Zastupitelstva MČ Praha 2 již třetí volební období. Aktuálně zelenou politiku prosazují z opozičních řad 2 zastupitelé a 2 zastupitelky z celkových 35.

Kontakt:

Jan Hruška, předseda Zastupitelského klubu SZ, mob.: 602 253 702

Michal Uhl, předseda Kontrolního výboru a zastupitel za SZ, mob. 724 027 550

Napsat komentář